Studijsko putovanje Njemačka – Nizozemska
Putovanje u organizaciji
Udruga Regoč iz Slavonskog Broda financirano je iz Europskog socijalnog fonda „Širenje mreže socijalnih usluga u zajednici – FAZA I“
projekt naziva „Moj prijatelj u zajednici“ Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014 – 2020.
Zaposlenici nekoliko Centara socijalne skrbi, stručnjaci Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta i predstavnici nekoliko Udruga osoba s intelektualnim teškoćama bili su sudionici putovanja na kojem smo imali prilike vidjeti primjere dobre prakse Njemačke i Nizozemske.
Nevenka Fuchs, predsjednica i Dražen Novačić, dopredsjednik Udruge „Latice“ na poziv Udruge „Regoč“ iz Slavonskog Broda imali su čast biti dio ovog putovanja od 5. – 10. listopada.
Odličan primjer u Njemačkoj gdje u ugostiteljskom objektu otvorenom za javnost zaposlenici su osobe s intelektualnim teškoćama i ostalim vrstama invaliditeta. Država sufinancira njihov rad kako bi poticali zapošljavanje i što bolju integraciju osoba u zajednicu, odnosno sredinu u kojoj žive. Zaposleno je 30-ak osoba koje rade u kuhinji, restoranu, vrtu i održavanju površina rekreativnog kompleksa kako za osobe s nekom vrstom invaliditeta ali i za sve stanovnike i posjetitelje Dusseldorfa.
Inkluzivne farme (Zorgboerderij) u Nizozemskoj nijh oko 900 djeluje kao alternativna opcija pružateljima usluga poludnevnog ili cjelodnevnog boravka za djecu s teškoćama u razvoju, osobama s intelektualnim teškućama, invaliditetom ili nekom drugom osjetljivom skupinom. Takav inovativni pristup u Nizozemskoj pokazao se kao odličan program rehabilitacije izvan institucija u manjem kućnom i domaćem okruženju.
Korisnici obavljaju poslove čišćenja, rad u vrtu, hranjenje, skrb o životinjama i sve ostale svakodnevne aktivnosti na poljoprivrednom gospodarstvu te se na takav način indirektno spontano pruža psihosocijalne podrška kao i put prema bržem osamostaljenju stjecanjem svakodnevnih navika i vještina potrebnih za kvalitetniji život a da pri tom korisnik ima slobodu odabira aktivnosti i interakcije sukladno svojim mogućnostima.
Još jedan nama nezamisliv primjer skrbi za osobe s intelektualnim teškoćama, psihičkim poremečajima ili nekim drugim sličnim zdravstvenim problemima nakon 18 godine žive u stambenim zajednicama (organizirano stanovanje) pod 24 satnom skrbi. Stambene zajednice s kompletnim popratnim sadržajima smještene su na površini 7 hektara. Organizacija djeluje u sklopu Zaklade koja je financirana od države u 100 postotnom iznosu. Diljem Nizozemske postoji 26 podružnica. Korisnici preme stupnju invaliditeta su uključeni u sve aktivnosti proizvodnjh ciklusa različitih ekoloških proizvoda koji se prodaju na određenim punktovima po gradovima u kojem djeluju i okolici. Samo nekoliko primjera proizvodnje: vlastita pekara, vrt, keramika, tkanje i tradicijska izrada proizvoda od tkanine.
Kultura zdravlja, tjelovježba i rehabilitaciju osigurani su individualnim i grupnim pristupom.
Sama činjenica sve govori da na 167 korisnika zaposlenika je nešto više od 450.